Czy zastanawiałeś się kiedyś co wyróżnia firmy liderów na świecie w swoich branżach? Jaki czynnik decyduje, że firma rozwija się i osiąga światowy sukces finansowy? Jaki organizm i relacje tworzą ludzie w skutecznej organizacji? Jak kształtują się procesy? Z czego tak naprawdę składa się organizacja, która osiąga sukces?
Na to pytania odpowiedziano już kilkadziesiąt lat temu. Jednak nie wszystkie firmy do tej pory korzystają z tego najlepszego wskaźnika i narzędzia zarządzania biznesem. Najlepsze firmy consultingowe w USA i Europy wspierające swoich klientów w rozwoju, odkryły sukces firm trafiających na TOP 500 listy Fortune. Stwierdzono, że większość firm, która trafia na listę najlepszych 500 firm na świecie ma ten jeden czynnik. Stwierdzono również, że warunek konieczny, aby rozwijać się w perspektywie czasu i pozostać na czele tej listy, jest również zdeterminowany przez ten jeden czynnik.
Ten czynnik to zdrowie organizacji – które wpływa na jej szansę powodzenia na rynku. Co więcej, firmy consultingowe wypracowały przepis krok po kroku na wdrożenie zdrowia do organizacji. To proces, który trwa kilka miesięcy, a nawet lat, jednak inwestycja zwraca się bardzo szybko, poprzez pełne zaangażowanie pracowników. Jak definiowane jest zdrowie organizacji?
1.Swobodna komunikacja – czyli brak polityki
Pytania, które mogą naprowadzić i rozpoznać realna sytuację w firmie to:
– czy w Twojej firmie prowadzone są efektywne spotkania?
– czy umiecie załatwić dużą nagłą sprawę w 10-15 minut?
– czy wasze cotygodniowe narady mieszczą się w granicach 30-60 minut?
– czy jasno możesz zakomunikować szefowi swoje pomysły, potrzeby?
– czy macie określony czas kiedy możesz to zrobić?
– czy jesteś nagradzany za kreatywność i pokazywanie nowych pomysłów – np. w formie propozycji?
– czy zdarzyło Ci się kiedyś, że nie wdrożyłeś nowego pomysłu, tylko dlatego, że nie było kiedy i komu jak tego powiedzieć, lub konsekwencje zaproponowania zmiany, mogły okazać się dla Ciebie nie korzystne?
– czy Twoi pracownicy są naprawdę kreatywni?
To ważne pytania, które pokazują jak swobodna jest komunikacja w Twojej firmie. Jeżeli nie możesz czegoś powiedzieć głośno, są tematu tabu, są osoby, które nie przyjmują konstruktywnej krytyki lub czas potrzebny na wypowiedzenie pewnych kwestii liczony jest tygodniami – to firma pogrążona jest w uprawianiu polityki. I co w tym złego? To, że pracownicy marnują swój i Twój czas. To że procesy trwają 2-3 razy dłużej niż mogłyby. To, że spora część pomysłów i innowacji zostaje nie wypowiedziana i nigdy nie zostaje wdrożona.
Z drugiej strony jest otwarta komunikacja, czyli sytuacja, kiedy każda osoba wie, że może być wysłuchana i wie dokładnie kiedy, nie zastanawia się nad formułą wypowiedzi, tylko ją wypowiada – bez polityki i bez grania o wewnętrzne wpływy – kto może więcej.
Aby ułatwić komunikację wprowadzane są narzędzia systemowe, o których napiszę więcej w kolejnych INSPIRACJACH. Narzędzia to: 100% zaufania, umiejętność prowadzenia konstruktywnych konfliktów, analiza transakcyjna i dorosłe osobowości, zaangażowanie, odpowiedzialność i osiąganie wyników. Każde z tych narzędzi jest stosunkowo proste do wdrożenia w organizacji, bez tych narzędzi komunikacja zawsze będzie w pewien sposób utrudniona.
2.Jasna informacja dokąd zmierza firma – czyli minimum dezorientacji
Aby firma wiedziała dokąd zmierza, tworzony jest jeden zgrany zespół managerów, którego zadaniem jest odpowiedzenie na 5 kluczowych pytań stawianych organizacji.
Następnie w cały proces zarządzania wpisane jest przekazywanie tej informacji w czytelny sposób pracownikom, co tworzy wspólne wartości. Te pytania to:
- Po co istniejemy?
- Jak się zachowujemy?
- Co robimy?
- W jaki sposób wygramy?
- Co jest najbardziej ważne właśnie teraz?
- Jeżeli pracownicy w firmie na bieżąco znają odpowiedzi na te pytania, wiedzą co mają robić. Za co ich ceni firma. Jakie są prawdziwe wartości. Jeżeli firma zacznie również zwracać uwagę na przestrzeganie tych wartości podczas rekrutacji, zwalniania czy nagradzania – zaczyna wygrywać.
3.Wysokie morale – czyli brak marudzenia i oglądania się w przeszłość
Po spełnieniu powyższych kroków, to co firmy zauważają to wzrost morale. Każdy wie po co ma pracować i dlaczego. Wie też jak. Zna wartości i integruje się wokół systemu przekonań firmy, tworząc trwałe i prawdziwe relacje między pracownikami i firmą.
4.Wysoka produktywność – czyli każdy wie co ma i wie jak najlepiej wykonać
To już tylko konsekwencja wprowadzenia wcześniejszych zmian J
5.Niska rotacja – która jest świadectwem zdrowia organizacji
Kto chciałby odchodzić z firmy, która Ciebie docenia, daje możliwość wypowiedzi każdemu pracownikowi, jest efektywna, wsparta o wyraźnie nakreślone i skomunikowane cele? Niska rotacja to końcowy wynik zaangażowania pracowników w proces wdrażania zdrowia organizacji.
Simon Sinek wiele lat pracował w efektywnych organizacjach biznesowych (Google, Apple), a także w najbardziej elitarnych jednostkach wojskowych na świecie (Airforce, Seals) – to co łączy te organizacje, to sposób wybierania lidera. Nie liczy się wynik, ale zaufanie. Komu ludzie ufają najbardziej zostaje liderem. Zaufanie jest także najważniejszym elementem zdrowia organizacji.
Jak wdrożyć zdrowie w 4 krokach?
- Zacznij od zbudowania zgranego zespołu zarządzającego. 5-10 osób, które realnie zarządzają firmą i ą jej największą siłą. Następnie zadbaj o wdrożenie: 100% zaufania (o tym jak tworzy się zaufanie w biznesie napiszę już w następnym odcinku), umiejętność przechodzenia przez konflikt (czyli wyrażanie swoich potrzeb), zaangażowanie, odpowiedzialność, dbałość o wyniki.
- Zapewnienie jasności – zespół tworzy mapę wartości i tego jak się zachowuje odpowiadając na pytania
- Po co istniejemy? (słynne WHY i Golden Circle Simona Sinek)
- Jak się zachowujemy?
- Co robimy?
- W jaki sposób wygramy?
- Co jest najbardziej ważne właśnie teraz?
- Przekomunikowanie jasności – jasność, czyli jak firma komunikuje wśród całej załogi swoje WHY. Chodzi o wpisanie jasności w DNA firmy.
- Umacnianie jasności – wpisanie jasności w filary firmy takie jak: system nagród, premie, zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Np. zatrudniacie tylko takich ludzi, którzy wierzą i stosują wasze WHY i się nim utożsamiają. Pracownik nawet z najlepszymi wynikami jeżeli gra do swojej bramki, musi być zwolniony, bo destruktywnie wpływa na cały zespół (efektywność Airforce polega na zasadzie: lepiej mieć 100% zaufania do słabszego niż 0% do silnego gracza zespołu). Firma to gra zespołowa.
W podsumowaniu: ludzie to istoty inteligentne, jednak kierujące się emocjami. Potrzebują być wysłuchani, szanowani i docenieni. Zespół ludzki to wymiana informacji, zdrowie firm pozwala na osiągnięcie mistrzostwa w komunikacji min. poprzez umiejętne podchodzenie do konfliktów – czyli konstruktywna wymiana informacji (jest tu prosty przepis na to) oraz dojście do 100% zaufania w zespole. To wnosi komunikację i procesy na najwyższe standardy. Dzięki temu, Twój zespół wygra w każdej sytuacji, poradzi sobie z każdym problemem.
Na ile zdrowa jest Twoja firma i jak dobrze czujesz się w firmie – czy ufasz na 100% zespołowi oraz, czy umiesz konstruktywnie podejść do konfliktu?
W Polsce już w wielu firmach wprowadziłem zdrowie do zarządzania organizacją – efekt: Zarząd zachwycony jest lekkością zarządzania i tego jak procesy przebiegają, ceni zaangażowanie zespołu (wcześniej bardzo znikome), zespół pracuje na postawach liderskich i zaufaniu. Nauczył się przechodzić zwycięsko przez konflikt i stał się organizacją uczącą. Pracownicy są zachwyceni – bo wreszcie zostali wysłuchani (co nie oznacza wcale wzrostu kosztów jak można się obawiać), w firmie dokonaliśmy szeregu usprawnień (od produktów, procesów, systemu sprzedaży i do efektywnego zarządzania ludźmi).
Zapytaj o referencje i case study na maila.